- Joined
- Jun 27, 2021
- Messages
- 5,386
- Reaction score
- 422
A store owner wants to mix cashews and almonds. Cashews cost 2 dollars per pound and almonds cost 5 dollars per pound. He plans to sell 150 pounds of a mixture. How many pounds of each type of nuts should be mixed if the mixture will cost 3 dollars?
I can set up two equations in two unknowns but there is a "mixture way" to solve this problem involving only one variable.
Let p = pounds
2p = cashews
5p = almonds
Stuck....
I can set up two equations in two unknowns but there is a "mixture way" to solve this problem involving only one variable.
Let p = pounds
2p = cashews
5p = almonds
Stuck....